Sitemize Hoşgeldiniz...

Fax 0212 242 19 54

Telefon & Watsapp 0212 242 22 09

Bağ-Kur Borçu Taksitlendirme Başvuru Bilgileri

Ana Sayfa » Genel » Bağ-Kur Borçu Taksitlendirme Başvuru Bilgileri

641536 Bağ-Kur Borçu Taksitlendirme Başvuru Bilgileri

BAĞ-KUR BORÇLARININ YAPILANDIRILMASINA MÜRACAATTA DİKKAT EDİLECEK KONULARLA İLGİLİ AÇIKLAMALAR:

1) Başvuru formu, en geç 31.12.2014 tarihine kadar, durdurulan sigortalılık sürelerinin ihyasına ilişkin prim borçları yönünden sigortalı dosyalarının bulunduğu, Prim borçları yönünden ise herhangi bir sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine elden ya da posta yoluyla gönderilecektir.

2) Yapılandırılan borçlar için peşin veya ikişer aylık dönemler halinde 18 taksite kadar (36 ay) ödeme imkanı getirilmiştir.

3) Taksit ödeme süresi içinde tahakkuk edecek genel sağlık sigortası primlerinin çok zor durum hali olmaksızın bir takvim yılında ikiden fazla süresi içinde ödenmemesi ya da eksik ödenmesi durumunda yapılandırılan borçlara ilişkin kalan taksitlerin ödeme hakkı kaybedilir.

4) Borçlarını yapılandıranlar, ilk yapılandırma taksitini ödemeleri durumunda genel sağlık sigortasından yararlanmaya başlarlar. Ancak yapılandırma borcu dışında 60 günden fazla prim ve prime ilişkin borcu bulunanlar ile bu borcunu ilgili kanunlara göre taksitlendirmeyenler yapılandırılan borca ilişkin taksitleri düzenli ödeseler bile genel sağlık sigortasından faydalanamazlar.

5) 5510 sayılı Kanunun geçici 17′nci maddesine istinaden durdurulmuş sigortalılık sürelerinin ihya edilmesinin talep edilmesi halinde,

-Durdurulan sigortalılık süresinden kaynaklanan borçların tamamı en geç 02.02.2015 tarihine kadar,
-2008/Mayıs ila 2014/Nisan aylarına ilişkin borçlar ise peşin ödeme talebinde bulunulmuş ise en geç 02.02.2015 tarihine kadar, taksitle ödeme talebinde bulunulmuş ise talep edilen taksit süresi içinde ödenecektir.

6) Kapsama giren borçlarla ilgili dava açılmış ise davalardan feragat edildiğine dair mahkemeye hitaben yazılarak ilgili mahkemeye verilen havaleli dilekçenin bir örneğinin Genelgenin 14 nolu ekinde yer alan form ekinde başvuruda bulunulan birime verilmesi gerekmektedir.

 

4/b kapsamında (Bağ-Kur) sigortalı olanlar prim borçlarını yapılandırmaları halinde ödeyecekleri taksit tutarlarını T.C. Kimlik numaraları ile www.sgk.gov. tr. İnternet adresindeki “E-SGK” bölümünde yer alan “E-Hizmetler” menüsünden yahut https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/” linkinden görebilirler.

 

6552 SAYILI KANUNUNA GÖRE 4/B (BAĞ-KUR) PRİM BORCU YAPILANDIRMA BAŞVURU FORMU

 

 

  • Whatsapp
    1
    Whatsapp
    Merhaba,
    Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak istermisiniz?